Kürtler de artık birşey yapmalı…

Kürt hareketi kürtlerin hareketi değil…
Bunu artık kürtler de anlamalı…
Kürt hareketi Türkiye’yi istedikleri şekle sokmak isteyen dış güçlerin torna tesviye mekanizmasıdır.İstedikleri eksende dönmeyen dünyaya müdahale, egemen güçlerin tabiileşmiş yöntemidir… Görmeyen yada görmek istemeyenler mevzuyu hükümetere, yönetimlere, askeri eksikliklere dayandıradursun, son saldırıda kullanılan yöntem terör örgütünün arkasında profesyonel güçler olduğunu ayan beyan gözler önüne seriyor.

Gelişen güçlü bir Türkiye hem avrupanın hem de dünyaya istedikleri şekli vererek yöneten egemen ülkelerin hiç de işine gelmiyor. Asla yüzümüze kapatılmayan ama hiçbir zaman da açılmayan AB kapısı oyalama mekanizmasından başka bişey değil. Eksenini doğuya çevirecek Türkiye’nin önlenemeyecek şekilde güçleneceği, temel dinamiklerine, sorunsuz bir doğu anadolu gücünü ekleyen Türkiye’nin karşısında durlulamayacağı bir gerçek.
Öte yandan dünyanın en verimli topraklarını, mezopotamyayı mayın tarlasına çevirerek mevcut potansiyelini kullanılamaz hale getirilmesi için terör örgütlerini, statükonun gözünü para bürümüş işbirlikçilerini kullandılar. Bölge halkını ezerek, eğitimsiz bırakarak, korkutarak, birbirine kırdırarak göçe zorladılar. Basit yatrımlarla büyük kazançlara dönüşecek gelişmelere engel oldular. Güvenlik harcamaları yüzünden bir türlü belini doğrultamayan ekonomiye bir de kendiliğinden vergi muafiyeti kazanan bölge halkının yükü binince istedikleri gibi yoğurulacak hamurun kıvamı tutturulmuş oluyordu.

Bazı şeyleri iyi tahlil etmek neyin ne olduğunu iyi anlamak gerekiyor. PKK asla kürt halkının haklarını savunmak, özgürlük mücadelesinin direnişçisi olmak gayesinde değildi. Bölgede yapılan yatırımları engellemek, okulları yakmak, hastaneleri basmak, kendi halkına zulmetmek gibi icraatları asıl amaçlarının ne olduğu ortaya koyuyor zaten. Kendilerini bölge halkının yılmaz savunucuları gibi gösteren BDP’nin de neye hizmet ettiği aşikar. Bu noktada kürt halkının neyin doğru neyin yanlış olduğunu iyi anlaması gerekiyor. Kandırılarak dağa gönderilenler evlatları ve çoğu zaman dağdaki teröristle savaşarak şehit olan yine evlatları.

Bu memleketin insanı ırksal farklılıkları, kürtlerin umursadığı kadar umursamıyor. Kimse başbakanının, cumhurbaşkanının, marketçisinin, fırıncısının, minibüs şoförünün, sanatçısının ırkına bakmıyor.Memleketin hiçbir meslek kolunda, bürokrasinin, idarenin ve hatta meclisin hiçbir kademesinde böyle bir ayrımcılık söz konusu değil. Bi ayrım söz konusu olsaydı bu mücadele belki anlamlı olabilirdi.Ama ne kadar anlamsız bi kısır döngünün içerisinde olduklarını önce kürt halkı anlamalı.Kimsenin kendilerine istedikelri şekli vermesine, hamur gibi yoğurmasına müsade etmemeli.Aksi halde bu ırksal ayrışmadan en büyük zararı kendileri görecekler. Bu ayrışmaya destek verirlerse kürt cumhurbaşkanı istemem, kürt marketinden alışveriş yapmam, fırınından ekmek almam, minibüsüne binmem, sokağından geçmem diyen bi karşı duruş bulacaklar…

Bakınız sadece Türkiye değil Dünya birilerinin elinde hamur gibi yoğuruluyor.

Batının seçip başa geçirdiği sözde liderler, sözde kurtarıcılar, sözde din adamları, sözde kahramanlar eliyle varlık içinde yokluk çekti kuzey afrika ve arap dünyası.Arap baharına giden yolda çok çile çekti islam dünyası… Humeyni devrimi ile bölgedeki gücünü kaybeden ingilterenin, iranın başına muasallat ettiği bi maşa idi saddam. Miadını doldurdu, işlevini yitirdi ve sözde özgürlükçü amerika ırak’ın mehtisi saddamı bitirdi… ikinci dünya savaşı sonrası kendi halkının kurtarıcısı olarak gösterilen, sözde kahraman liderler, sözde bağımsızlık mücadelelerini kazanarak, yine egemen güçler eliyle kuzey afrika ülkelerinin başına getirildiler. Kaddafi, Mübarek, Enver Sedat ve diğerleri… Sözde kahramanlar kendi ülkelerinin kurtarıcısı olmanın halka verdiği güvenle yıllarca iktidarların değişmez hakimleri oldular.  Kuzey afrikanın zenginlikleri, bu kahraman liderler eliyle batının emelleri doğrultusunda talan edildi yıllarca. Halk doğru olanın ne olduğunu anladığında yitik bir neslin yasını tutuyor vaziyette buldu kendini.
Dünya küresel bir satranç tahtası haline döndürülmüş vaziyette. Bu topraklarda da yaşatılanlar bu oyunun bir parçası sadece. Aynı güçler, bir ırkın gençliğini kirli emellerine alet ediyor. Bu ülkenin gelişime meyil bulduğu her noktada işbirlikçi mekanizmayı devreye sokuyor. ve birileri farkında olmadan maşa oluyor.Oysa birilerine maşa olarak saadete ereceğini düşünen teba sade çile çekmeye mahkumdur. Ateşi tutan el yanar, maşayı tutan değil…Kendi kendimizi vurmaya… Kendi neslimizi yitirmeye devam ediyoruz…

Başta söylediğim gibi,
Kürt hareketi kürtlerin hareketi değil…
Bunu artık kürtler de anlamalı… ve vatansever kürtler bunu anlatmak için taşın altına elini sokmalı, birşeyler yapmalı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir